Wydarzenia

Impresje organowe w Dniu Matki

W minioną niedzielę (26 maja br.) wiele rzeczy wydarzyło się po raz pierwszy. Primo – sześcioro mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku wysłuchało po raz pierwszy koncertu organowego na żywo. Secundo – koncert ten, drugi w ramach II Elbląskiego Festiwalu Organowego, po raz pierwszy wybrzmiał w murach katedry pw. Św. Mikołaja; co jeszcze bardziej wyjątkowe katedra – określana mianem „matki wszystkich kościołów w diecezji” – gościła melomanów nomen omen w Dzień Matki właśnie. Tertio – wspaniała wykonawczyni koncertu, Pani Małgorzata Trzaskalik – Wyrwa zaprezentowała po raz pierwszy w Elblągu cztery rozrywkowe kompozycje odegrane na miniaturowych organach, które przenosiła w rękach. Następne utwory koncertu, bardziej patetyczne i majestatyczne, wybrzmiały już na największym obecnie elbląskim instrumencie, którego historię przedstawił prowadzący koncert Bartłomiej Skop.

Atmosfera koncertu była podniosła i wyjątkowa, wnętrze katedralnej nawy wypełniło się nieomal po brzegi, muzyka przeniosła uczestników w inny wymiar czasowy i przestrzenny – do czasów średniowiecza, baroku i romantyzmu.

Po koncercie nasi mieszkańcy spacerowali ulicami Starego Miasta, a wracając podziwiali przepiękny zachód słońca nad Zalewem Wiślanym w okolicach Kadyn.

Przed nami jeszcze trzy koncerty elbląskiego festiwalu, zapewne przynajmniej jeszcze raz skorzystamy z tej wyjątkowej oferty przygotowanej przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Tym razem myślimy o wyprawie do neogotyckiego kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha w Elblągu.

Instruktor kulturalno-oświatowy

Dariusz Barton